Mesečna navodila za februar

Februarja je največkrat še zelo mrzlo. Dostikrat se zgodi, da se čebele niso spreletele že vse od novembra. Če imajo ob takšnih zimah še neprimerno hrano, se lahko v panju pojavijo bolezni, kot je npr. nosema. Skrben čebelar to možnost s pravilnim in pravočasnim krmljenjem prepreči že avgusta in septembra. Prav zaradi tega iz panja odstranim satje, napolnjeno z maninim medom, ob gnezdo pa nastavim prazno satje, tako da čebele vanj shranijo predelano sladkorno raztopino, ki sem ji dodal rmanov čaj ali izvleček česna.

Opravila okoli čebelnjaka:
Ob lepem vremenu, ko je zunaj nad 10 stopinj C  se čebele spreletijo V čebelnjaku februarja še nimamo kaj početi, še zlasti, če zunaj pritiska mraz. Vedno bolj se bliža dan, ko bomo čebele opazovali na žrelih panjev ter pri delu v okolici čebelnjaka. Februarja se med svečnico in valentinovim (med 2. in 14. februarjem) že lahko pojavijo prvi izletni dnevi. Ko se ob lepem sončnem vremenu temperatura povzpne na 10 in več stopinj C, se čebele odpravijo na prvi čistilni izlet. Na tak dan množično izletavajo iz panjev in se otrebijo zimskega blata, hkrati pa na tleh zajamejo vodo in jo odnesejo v panj. Na prvi izletni dan naj bo čebelar, če je to le mogoče, ob čebelah in naj skrbno opazuje vsako družino. Opazujmo žrela panjev, ali niso morda zapolnjena z mrtvicami. Vsako nenavadno vedenje čebeljih družin si zapišimo, da bomo ob poznejših posegih v panj imeli pri roki podatke o posamezni družini.
Leska tik pred cvetenjem O prebujajoči se naravi ta mesec največkrat le mislimo. Vendar konec februarja v toplejših celinskih delih že zacvetijo navadna leska, izpod snega pogleda spomladanski žafran, zacveti navadni lapuh in še nekatere rastline. Ob prvi otoplitvi čebele prinesejo v panj tudi prve koške cvetnega prahu leske. Če katera od družin ne nosi cvetnega prahu, je verjetno brezmatična. Tako družino si označimo in jo ob prvi priložnosti na hitro pregledamo. Če ugotovimo, da je družina res brezmatična, ji ob gnezdo dodajmo rezervno družinico, ki naj bo vsaj na petih satih. Če opazimo, da katera od družin ne izletava, odpremo panj in ugotovimo vzrok. Če ugotovimo, da je družina odmrla, zapremo žrelo panja, da ne bi bila odmrla družina vzrok ropa.
Vzrokov za propad družine je več. Eden izmed njih je lahko prepozno dodana jesenska hrana, ki je čebelam ni uspelo dovolj predelati, lahko je družina zaradi tihega ropa ostala brez hrane, vzrok je lahko tudi ostarela matica, prevelika količina kristaliziranega medu, lahko je bila družina preveč napadena z varoo, lahko so se pojavile tudi druge bolezni, npr. huda gniloba, ki jo štejemo med kužne bolezni, zato jo mora čebelar obvezno prijaviti območnemu veterinarju.
Velikokrat je vzrok neizletavanja preprosto ta, da družina ne čuti potrebe po čistilnem izletu. Ta je sicer priložnost za oceno stanja posameznega panja, ne da bi jih morali za to odpirati. Na podnicah panjev imejmo v obdobju mirovanja kontrolne podstavke za nadzor nad osipom varoj in hkrati za kontrolo drobirja, tako da lahko ugotovimo, koliko hrane so čebele porabile in kje je gnezdo.
Če je za vratci panja za toplotno izolacijo nameščena penasta guma, odprimo zgornjo prezračevalno loputo na vratih, da se v panjih ne nabira odvečna vlaga. Ta se izloča predvsem v tistih panjih, v katerih so začele matice intenzivneje zalegati. Sam uporabljam 4 cm debelo penasto gumo, vratca panjev pa so vso zimo na stežaj odprta.
Matica konec januarja ponavadi zaleže prva jajčeca Obseg zalege se iz dneva v dan povečuje. Pomembno je, da so čebele toplo odete in da so panji tesno eden do drugega. Čebelje družine se nagonsko pomikajo k steni panja, tako da družine ogrevajo druga drugo. S tem prihranijo tudi veliko hrane, saj je hrana obenem tudi kurivo. Ker čebele zdaj zaradi mraza ne izletavajo po vodo, se s potrebno tekočino oskrbujejo kar v panju. Dobijo jo iz kondenza, ki se nabira na hladnejših in kovinskih delih panja. Vodo, primerno hrano in cvetni prah čebele potrebujejo tudi za pridelavo matičnega mlečka, ki je nujno potreben za razvoj čebelje družine.
Ob lepem vremenu, ko čebele izletavajo, podnico panja očistimo mrtvic. S tem prihranimo delo čebelam. Če smo ugotovili, da kakšni družini primanjkuje hrane, ji damo ob gnezdo ogret sat medu, ki smo ga jeseni shranili za ta namen.

Priprava satnikov:
Stojalo za zbijanje satnikov Ta mesec imamo veliko časa za pripravo satnikov, zato s tem opravilom ne odlašajmo.
Če smo med sezono stopili satje v sončnem topilniku, tako da so nam ostali le satniki, jih očistimo ostankov voščin ter prekuhajmo v večjem kotlu, npr. v kotlu za žganjekuho. V 60-litrski kotel gre 14 satnikov. Ko voda, v kateri je 3% lug s satniki, vre 20 minut, jih vzamem iz kotla in zamenjam z drugimi. Tako lahko v enem dnevu prekuham več kot 350 satnikov. Če nov satnik stane 150 SIT, na ta način prihranim približno 40.000 SIT. Ko so satniki prekuhani, jih pustim nekaj dni, da se posušijo, potem pa nanje napnem novo žico in jih zložim v omaro, kjer počakajo do vtiranja satnic. To pa najpogosteje delam marca. Za žičenje uporabljam nerjavečo žico, saj za zatiranje varoe uporabljam mravljinčno in oksalno kislino.
Če satnike kupujemo, je najbolje, da so izdelani iz lipovega lesa, ker je les mehak in satniki med zbijanjem ne pokajo. Nekoliko cenejši so nezbiti satniki, vendar za to opravilo potrebujemo posebno stojalo. Meni ga je za 5.000 SIT naredil mizar. Stojalo je po navadi izdelano iz trdega hrastovega lesa.

Prodaja čebeljih pridelkov
Med je lahko pakiran v lični embalaži na prodajnih policah Tisti, ki imate dostop do interneta, lahko svoje čebelje pridelke ponudite tudi na elektronske naslove različnih podjetij. Tudi to je, kot opažam iz lastnih izkušenj, velika možnost za boljšo prodajo čebeljih pridelkov. Res je, da večino medu prodamo jeseni in pozimi, toda s stalnim ozaveščanjem ljudi o kakovostni prehrani se je poraba čebeljih pridelkov povečala tudi spomladi in poleti in se še povečuje. Zato v tem in prihodnjih mesecih ponujajte svojim kupcem med s prelepko KBZ »Slovenski med kontrolirane kakovosti« in druge čebelje pridelke.
O sosednjem čebelarstvu oz. o svoji konkurenci nikoli ne govorite nič slabega. Ne se bati konkurence, saj bodo ob zdravi konkurenci boljši in bolj cenjeni tudi vaši čebelji pridelki.
Ob srečanjih z znanci jim povejte kaj o pridelavi čebeljih dobrot in porabi čebeljih pridelkov v zdravi prehrani. Povabite jih na pokušnjo medu in različnih medenih likerjev, pokažite pa jim tudi, katere dobrote iz medu je mogoče natočiti v majhen kozarček.

Izobraževanje:
Zdaj je tudi čas, da upravni odbori čebelarskih društev oz. njihovi vodilni možje organizirajo različne čebelarska predavanja. V Sloveniji imamo veliko uspešnih in priznanih strokovnjakov s področja čebelarstva, ki so pripravljeni pomagati pri izobraževanju čebelarjev. V tistih društvih, v katerih bodo organizirali pripravljalne tečaje za pridobitev poklica čebelar/čebelarka, naj se na ta zanimiva in poučna predavanja prijavijo predvsem mlajši čebelarji. Ob koncu tečaja si bo lahko vsak slušatelj/-ica pridobil/-a t. i. nacionalno poklicno kvalifikacijo čebelar/čebelarka. Pridobljeno znanje se vam bo vedno povrnilo z obrestmi. Že 15. januarja 2005 so se v organizaciji Čebelarske zveze Peter Pavel Glavar za Dolenjsko začela predavanja za pridobitev poklica čebelar/čebelarka na kočevsko-ribniško-velikolaškem območju.

Nasveti:
Ko se februarja malo otopli začne hitro pobirati sneg Ob čistilnem izletu opozorimo sosednje gospodinje, naj opranega perila ne obešajo na prosto, saj se čebele rade usedejo nanj, tako da utegne biti to rumeno od čebeljih iztrebkov.
Februar je mesec, v katerem prevaževalci in prodajalci čebeljih družin lahko pošljejo svojemu območnemu veterinarju na Nacionalni veterinarski inštitut vzorce mrtvic za laboratorijski pregled na pršico in nosemo. Za stojišče z največ 30 panji je treba poslati 150 mrtvic.
Tisti, ki nameravate kupiti mlade čebelje družine, pazite, da bodo imele vse kupljene družine potrjeno zdravstveno spričevalo. Le tako se boste namreč zavarovali pred prenosom bolezni.
Ob koncu izletnega dne, ko se večina čebel vrne v panj, naj prevaževalci pregledajo, kaj vse bo treba pred prevozom na pašo postoriti pri vozilu.
Zamenjajte čistilec za olje ter olje v motorju. Preglejte tudi akumulator, ki je sicer shranjen v topli garaži, ali ima dovolj elektrolita. Preglejte zavorni sistem, zlasti, če morda kje ne pušča zavorno olje. Prav tako tudi preglejte, koliko so že izrabljene pnevmatike.
Za tiste, ki še niso prekuhali voščin, je zdaj zadnji čas za to opravilo, saj se pomlad nezadržno bliža.
Zimski počitek - v februarju je na kočevskem še prava zima Panji, ki so zloženi v čebelnjaku, bodo dočakali večjo starost, če bodo vsaj na štiri leta na novo prebarvani. Preden nanesemo novo barvo, pa moramo staro odstraniti. Najhitreje jo odstranimo z obžiganjem. Pri tem opravilu moramo biti zelo previdni, da ne zažgemo čebelnjaka. Za barvanje panjev vedno uporabimo barvo na vodni osnovi, saj je ta prijaznejša do čebel.
Pred nami je tudi tradicionalni čebelarski seminar v Celju. Udeležimo se ga. Na njem bomo izvedeli marsikaj novega, spoznali nove čebelarje, poleg tega pa bomo na razstavnem prostoru lahko videli in primerjali izdelke različnih proizvajalcev čebelarske opreme iz domovine in tujine.
Proti koncu februarja se že lahko pozanimamo o nakupu pogač za morebitno dodajanje hrane proti koncu marca, če bo to potrebno. V Slovenskem čebelarju so pogosto objavljeni naslovi čebelarjev, ki proizvajajo in prodajajo pogače z najrazličnejšimi dodatki.
Če kupujete stare panje, trikrat premislite, preden boste domov pripeljali že rabljen panj. Stari panji so namreč velikokrat leglo hude gnilobe, zato previdnost ni nikoli odveč. Če že kupujete stare panje, jih najprej temeljito očistite vseh voščenih prizidkov. Prekuhajte jih v 3-odstotni raztopini luga, osušite in na koncu še obžgite z odprtim plamenom.

Naj opravila za ta mesec sklenem s čebelarskim pregovorom:
»Čebela je kot njiva, če hočeš, da kaj ti da, ji moraš tudi ti kaj dati, ne samo jemati.«


januar | februar | marec | april | maj | junij
julij - avgust | september | oktober | november | december

Pišite mi !!!