Mesečna navodila za julij in avgust

Julij in avgust sta meseca čebelarjeve žetve, saj je za nami več kot polovica čebeljih paš. Glede razvoja in donosov medičine ali mane je Kočevska prvih pet mesecev tega leta zatajila. Nekaj donosa je bilo konec maja in v začetku junija na gozdni paši javorja. Lepe in celo rekordne donose pa so dosegli čebelarji, ki imajo čebelnjake na območju z akacijo. Nekateri so imeli celo do 7 kg donosa na dan.
Kako hitro smo vstopili v drugo polovico leta, ko bo treba počasi končati delo pri čebelah! Komaj smo dobro začeli opravila, že nas narava priganja, da bo treba potegniti črto pod naše delo s čebelami. Julij in avgust sta meseca, v katerih lahko pričakujemo le gozdne ali tako imenovane manine paše. V začetku meseca zacveti žlahtni kostanj, ponekod (na Primorskem, Štajerskem in v Beli krajini) pa se to zgodi že junija. V višjih legah pričakujemo nekaj cvetličnega medu gozdnih malin, nekaj pa ga čebele naberejo tudi na obronkih travnikov z različnimi travniškimi cvetlicami, kot so jesenska resa, travniška kadulja, bela detelja ipd.
Na kočevsko-ribniškem območju nam ostaneta še paši na lipi in manina paša na jelki. V zadnjih letih se podaljša mana tudi na javorju. Lipova paša je redna. V zadnjih desetih letih so čebele vsaj sedemkrat prinesle po 16-20 kg lipovega medu na panj. Seveda je za to potrebna močna družina.
Julij in avgust sta za čebelarjenje kar prijetna meseca. Čebele so po navadi že v prvi polovici julija opustile misel na rojenje. Po kresu, ko se dan prevesi (konec junija), se začnejo dnevi krajšati in čebele začutijo spremembo v naravi. Pripravljati se začnejo za zimski čas, čas miru in tišine. Misel na rojenje počasi opuščajo, čeprav je panj poln zalege, medu in obnožine. Avgusta čebele medene zaloge nagonsko skladiščijo ob zalego.
Avgusta ne smemo dovoliti, da bi se zaleganje ustavilo. Če ni paše, krmimo v zmernih količinah. Če zamedi jelka, moramo iz plodišča vsaj enkrat na teden odmakniti polne sate medu, na njihovo mesto pa postaviti lepo izdelane sate, ki so že bili zaleženi. Zdaj je pravi čas za številčno močno generacijo čebel za prihodnje leto, saj napak, ki jih bomo storili pozno poleti, spomladi ne bomo mogli popraviti.

Nasveti za julij

  • Čebelarji, ki svoje čebele prevažate na gozdne paše, razmnožujte mravljišča. Mravlje namreč pospešujejo medenje ušic, ki izločajo mano. V Nemčiji in ponekod tudi že pri nas, npr. na Pokljuki, so mravljišča zavarovana s posebnimi kovinskimi mrežami, da do njih ne more medved.
  • Na gozdnih pašah priskrbite čebelam vodo, če v bližini ni vodnega vira, da ne boste domov pripeljali praznih panjev. Voda je zelo pomembna za zaleganje matice. Eden izmed znanih čebelarjev trdi, da čebelja družina porabi na teden vsaj 5 litrov vode. Brez ustreznega vodnega vira čebele oslabijo, zato je krajša tudi njihova življenjska doba.
  • Zaleganje kranjske sivke je julija odvisno od dotoka hrane v panj. To je bilo doslej že neštetokrat dokazano in preverjeno. Čebelarji, ki čebelarite doma, v bližini pa ni paše, morate čebelam dodajati sladkorno raztopino v razmerju 1 : 1. Kadar ni paše, je julij idealen mesec za zatiranje varoe, saj začnejo matice avgusta zalegati jajčeca dolgoživih zimskih čebel. Družina, pri katerih varoa poškoduje zimsko generacijo čebel, je obsojena na propad. Preventivno dodajmo na podnico panja lovilni sat za varoo in ugotovimo, kolikšen je naravni odpad.
  • Zato nikoli ne pozabimo, da se čebelarjenje za prihodnje leto začne že po koncu kostanjeve ali lipove paše, ko začnemo uničevati varoo - to je JULIJA.
  • Pazimo, da čebelam ne bi pošle zaloge hrane in da ima vsaka družina vsaj 6 kg zaloge. V nasprotnem bi namreč matica prenehala zalegati, tako da bi družina zimo dočakala s premajhnim številom čebel.
  • Ko iztočimo medene zaloge, takoj dopolnimo zalogo vsaj na 6 kg. Če so usahnili zunanji viri, moramo družine krmiti.
  • Konec julija zamenjajmo še vse preostale matice, ki so starejše od dveh let in slabo zalegajo.
  • Pred lipovo pašo narejence premestimo v večje panje, da nam z lipove paše kaj prinesejo in da se hkrati razvijejo v močne gospodarske družine.

  • Julija še vedno opravljamo redne kontrolne preglede čebeljih družin, saj na ta način zagotovimo, da ohranjajo moč za morebitne paše in da bodo ustrezno pripravljene za prezimovanje. Ob pregledu ugotavljamo moč matic in kakovost zalege. Če ugotovimo presledkasto zalego, panj označimo in ga po tednu dni znova pregledamo. Če je stanje nespremenjeno, zamenjamo matico, ne glede na to, da je mlada, letošnja. Pri vseh narejencih, ki smo jih naredili, preverimo, ali njihove matice lepo zalegajo.
    Ob vsakem pregledu izločajmo slabo izdelano mlado satje. Sočasno konec julija oziroma po koncu lipove paše preneha gradilni nagon. Iz panja izločimo neizdelano satje. Na njihovo mesto postavimo že nekajkrat zaležene sate, saj so ti najprimernejši za prezimovanje čebelje družine.

    O dodajanju in zamenjavi matic
    Julija po večini še dodajamo in menjamo slabe matice. To opravilo zahteva od čebelarja tako prakso kot tudi veliko znanja iz biologije čebel.

    A - Za uspešno dodajanje, ki na začetku ne bo vedno uspešno, je pomembnih več dejavnikov, npr.:
    Vedenje matice - Vsaka mlada matica je zelo živahna in zato bega sem ter tja. Taka ostane približno štiri tedne. Ta čas matica pravzaprav dozoreva. Umiri se šele, ko se začnejo izlegati, jo hraniti in oskrbovati njene potomke. Izkušen čebelar mora to vedeti in se temu tudi prilagoditi.
    Razmere ob dodajanju - Za uspešno dodajanje so pomembne vremenske razmere. Gotovo bodo družine matico hitreje sprejele, če je v okolju dobra paša. Če pa te ni, moramo dva dni pred dodajanjem mlade matice dodati družini hrano, najbolje v obliki pogače, ki naj v panju ostane tudi tedaj, ko mlada matica že začne zalegati. Dodajanje matice ob vetrovnem in hladnem vremenu in tedaj, ko v naravi ni paše, je vnaprej obsojeno na neuspeh.
    Brezmatična družina - Prepričati se moramo, ali je družina zanesljivo brezmatična in ali v družini ni kakega skritega matičnika. Če o tem nismo prepričani, to preverimo tako, da med sate v plodišču vstavimo iz enega panja sat z odkrito zalego, na katerem so tudi jajčeca. Po štirih dneh preverimo dodani sat. Če so čebele potegnile matičnike, je družina gotovo brezmatična. Taki družini odvzamemo dodani sat z matičniki, potegnemo vse matičnike, sat pa vrnemo družini, iz katere smo ga vzeli.
    Starost čebe - Pri dodajanju mlade matice brezmatični družini je pomembna tudi starost čebel. Čim starejše so čebele, tem težavneje sprejmejo matico. Taki družini dodajamo matico ob obilni paši, ko je velika večina čebel na paši. Matico dodamo med čim mlajše čebele (starost določimo po čebeljih dlačicah) in - če je to le mogoče - med zalego. Mlado oplojeno matico raje sprejmejo mlade in številčno manjše družine.
    Čas zamenjave matice - Narejencem in brezmatični družini dodamo mlado matico tedaj, ko jo potrebujejo, zamenjavo matice v gospodarskih družinah pa določimo sami. Nekateri zagovarjajo menjavo zgodaj spomladi. Sam jo menjam, ko ugotovim, da ni dovolj plodna, in to ne glede na njeno starost. Najbolje pa je slabi družini dodati rezervno družino z mlado oplojeno matico.

    B - Zamenjava matice poteka na več načinov:
    Z zrelim matičnikom - Matičnik, v katerem matica že grize, rada sprejme vsaka brezmatična družina. Take matičnike po navadi uporabim za zamenjavo starih matic v čebeljih družinah, ki jih imam v rezervi.
    Z neoprašenimi maticami - Brezmatična družina najteže sprejme neoplojeno matico. Ta način sicer uporabljamo za naseljene plemenilčke pri vzreji matic.
    Z oprašenimi maticami - Ta način je v praksi najbolj razširjen. Znana sta dva načina dodajanja matic:
    1. Neposredno dodajanje uporabljamo, če imamo zrelo, vsaj štiri tedne staro matico. Ob lepem vremenu, ko so čebele na paši, odvzamemo staro matico in čez dve uri pri žrelu panja dodamo novo matico ki smo jo namazali z medom ali s sladkornim sirupom. Čebele se skoraj vedno se med čiščenjem matice toliko navadijo nanjo, da jo sprejmejo za svojo. Pred tremi leti pa sem izvedel preizkus. Iz plodišča sem pobral vse sate in jih po vrsti zložil na kozico. Medtem sem našel staro matico in jo odstranil. Na isti sat, na katerem je bila stara matica, sem po dveh urah spustil med sate mlado matico brez spremstva; pred tem sem jo v matičnici namazal s sladkorno raztopino, da ni zletela. Hkrati sem sate poškropil z navadno vodo. Čez pol ure sem sate zložil nazaj v panj, po sedmih dneh pa sem preveril. Čebele so matico sprejele. Ta preizkus sem izvedel v petih družinah.
    2. Pri posrednem dodajanju najpogosteje odvzamemo staro matico (nekaj dni prej jo ob pregledu označimo, da jo prej najdemo), na njeno mesto pa v dodajalni matičnici dodamo mlado matico. Matičnico namestimo med sat s polegajočo se zalego, tako da lahko čebele skozi odprtinice na matičnici pridejo v stik z matico. Če so čebele naslednji dan mirne in na matičnici lepo pahljajo s krilci, je to znak, da so matico sprejele. V tem primeru odtrgamo plastično varovalko, čebele pa v dveh dneh pridejo do matice in jo osvobodijo.

    Nasveti za avgust
    V začetku avgusta je čas za ureditev čebelje družine. To storimo pred začetkom krmljenja družin za zimsko zalogo oziroma po končani paši.
    Če ni manine paše, od sredine avgusta ne posegamo več v gnezdo. Pustimo, da si čebele uredijo gnezdo tako, kot jim najbolj ugaja.
    Če avgusta pogledamo v čebeljo družino, vidimo, da se število zaleženih satov manjša. Tudi zalege ni po vsej površini zaleženega sata, ampak je le še na dveh do treh dm2. Nad zalego ter na zadnjo stran sata čebele kopičijo zimsko zalogo hrane. V začetku avgusta, pred zadnjim pregledom in ureditvijo čebeljih družin, vstavim v panje plastične mrežaste podstavke tipa Medja za lovljenje odpadlih varoj. Na zadnja vratca vstavim doma narejene hlapilnike s 60 ml 85-odstotne mravljične kisline. Hlapilniki so narejeni iz PVC- vrečk za hranjenje živil. V njih je vileda krpa, po sredini pa so prerezane, tako da mravljinčna kislina lahko izhlapeva. Po osmih dneh kislina izhlapi. Če je odpadlo več kot sto varoj, postopek ponovim. To metodo uporabljam dve leti, pred tem pa sem tri leta uporabljal hlapilnike Medja. Pred tremi leti sem testiral tudi nov hlapilnik S3, vendar med tem hlapilnikom in hlapilnikom Medja nisem opazil nikakršne razlike. V vsakem primeru pa uporabljam le alternativna sredstva - avgusta in septembra mravljinčno kislino, novembra ali decembra, ko v družinah ni zalege, pa oksalno kislino.
    Ko mravljinčna kislina izhlapi, to je po navadi v drugi polovici avgusta, še zadnjič pregledam čebelje družine. Ta pregled mora biti temeljit. Vso zalego moramo dobro pregledati, se prepričati o kakovosti matice, zalogah medu in cvetnega prahu. V gnezdu ne puščamo mladega satja, če to še ni bilo zaleženo. Če je bila pozna paša na jelki, odvzamem polne sate ob gnezdu in jih zamenjam z večkrat zaleženimi mladimi, lepo izdelanimi sati. Odvzete polne sate iztočim, nekaj pa jih pustim za spomladansko dokrmljenje ali za narejence v prihodnjem letu.
    Medišča delno izpraznim že konec avgusta. Čebelam pustim nad zalego pet satov, medišč pa ne zaprem, tako da se lahko nemoteno gibljejo po celotni prostornini panja.
    Vsa opažanja si zapišem v zvezke, pritrjene na panjih. Konec avgusta družinam dodam še po tri do pet litrov sladkorne raztopine. Tedaj začne namreč pri nas v Kostelu cveteti bršljan, na katerem čebele kakšno leto naberejo tudi do 5 kg medu, razmeroma pogosta pa so tudi leta, ko je v družinah konec septembra zalega še na štirih do petih satih.
    Krmim s sladkorno raztopino v razmerju 1 : 1. Pri krmljenju je treba posebej paziti, da okolice čebelnjaka ne pokapamo s sladkorno raztopino, saj bi s tem utegnili izzvati rop.
    Vsaka čebelja družina naj ima v zimski zalogi vsaj 12 kg dobro predelane hrane. Sam krmim v 10-satnem AŽ-panju toliko časa, da doseže panj na tehtnici težo 45 kg brez medišča. Vsak čebelar, ki si je pridobil nekaj let izkušenj, že na prvi pogled oceni zaloge hrane v posameznem panju.
    Najprimernejša hrana med prezimovanjem je dobro predelana hrana s primernimi količinami cvetnega prahu. Pri zadnjih dveh krmljenjih v sladkorno raztopino dodam rmanov čaj in izvlečke česna. To čebelam pomaga, da laže preživijo večmesečno obdobje, ko ne morejo izletavati iz panja na trebljenje.
    S čezmernim krmljenjem oziroma s prevelikimi količinami hrane v satju čebelam bolj škodimo kot koristimo. Čebele morajo imeti v gnezdu dovolj praznih celic, da lahko oblikujejo zimsko gručo.

    Čebelarski pregovor :
    Čebelar in vinogradnik točita vsako leto. Če ne medu ali vina, pa solze.


    januar | februar | marec | april | maj | junij
    julij - avgust | september | oktober | november | december

    Pišite mi !!!