Mesečna navodila za junij

Junij je najbolj meden mesec leta. Vegetacija v naravi doseže vrhunec. Čeprav je bila letos vegetacija zaradi dolge zime nekoliko poznejša, se nam na Kočevskem obeta kar dobra gozdna paša.
Mali smrekov kapar /Physokermes hemycriphus/ je pomemben proizvajalec gozdne mane Ta mesec so navadno izdatne paše na smreki in jelki. Če je vreme ugodno, če je dovolj toplih in vlažnih dni, se podaljša manina paša na javorju. Panji so dobesedno nabiti s čebelami in zalego. Večina čebeljih družin se je že maja razvila do maksimuma, zato nas prav v začetku tega meseca čaka največ dela pri preprečevanju rojenja. Rojilno razpoloženje lahko preprečita le izdatna čebelja paša in temeljito pregledovanje čebeljih družin na vsakih sedem dni.
Odvzemanje čebel in zalege mora biti premišljeno, saj družin ne smemo preveč osiromašiti, zlasti če pričakujemo pašo in jo želimo tudi izrabiti. Če nam uspe obvladati čebele, so ob obilni paši medišča polna medu, v plodiščih pa je polno zalege, zgrajeno in zaleženo je mlado satje, zgrajeni in s trotovino zaleženi pa so tudi gradilni satniki. S tem nam je uspelo pridelati čebelji vosek, ki ga bomo pozimi zamenjali za satnice. Skratka, panji so polni in treba je iztočiti med.
V Kostelu je ob medenju jelke takole pokapana podrast Če čebelarimo z zakladami, je zaradi številčno močnejših družin v panjih še več medu, obnožine in izdelanega satja.
Kljub skrbnemu delu s čebeljimi družinami in preprečevanju rojenja nam katera od družin vendarle izroji. Zanesljiv znak za roj so zaleženi matičniki in čebele, ki podsedajo na podnici panja, se dolgočasijo in so brez gradilnega razpoloženja. V taki čebelji družini matica le še občasno malo zalega.
Dva do tri dni pred izvalitvijo mlade matice izleti roj. Zadrži ga lahko le slabo vreme. Takoj ko se vreme izboljša, preglejmo krošnje dreves. Na veji bližnjega drevesa bomo gotovo opazili kakšen pobegli roj. Roj po navadi izleti med 10. in 14. uro. O tem, kako oskrbimo roj in kako ga širimo, sem sicer pisal v prejšnji številki Slovenskega čebelarja.

Kako si vzredim matico?
Če želimo imeti plodne matice in s tem zdrave in številčno močne čebelje družine, moramo matice menjati vsako drugo leto. Matice namreč drugo leto intenzivnega zaleganja toliko oslabijo, da niso več maksimalno produktivne. Ker je matica duša čebelje družine, je ena izmed poglavitnih nalog uspešnega čebelarstva tudi vzreja matic.
Vzreja od čebelarja zahteva kar nekaj znanja in nekatere pripomočke. Pomembno je predvsem natančno delo. Najpreprostejša metoda pridobivanja mladih matic je metoda s prelegalnimi matičniki, ta pa je po mojem mnenju za čebeljo družino tudi najbolj neopazna. To je dobro, saj nam olajša delo v panju. Znano je tudi, da taka družina nabere veliko medu.
Če opazimo, da družina prelega (po navadi je to od 1-5 matičnikov), jo pustimo, da si sama zamenja matico.
Obstaja več načinov za domačo vzrejo matic za naše lastne potrebe. Naj vam opišem, katerega uporabljam sam.
Močni družini z dobrimi lastnostmi iz prejšnjega leta odvzamem sat z mlado zalego. Ličinke naj bodo stare en dan. Tak sat v loku izrežem in ga dam v močno družino, ki sem ji pred sedmimi dnevi odvzel matico. Še prej (8 ur) pa taki družini potrgam vse morebiti zgrajene matičnike. Tako bo družina na vstavljenem izrezanem satu potegnila veliko matičnikov. Ko jih čebele pokrijejo, jih previdno prenesem v matičnice ter jih vrnem v isti brezmatični panj. V naslednjih dneh družinam s slabimi maticami odvzamemo matice, zalego pa porabimo za narejence. Narejenec naj ima vsaj dva sata pokrite zalege in dva sata s hrano in obnožino. Po nekaj urah takim narejencem dodam zrele matičnike brez matičnice in po dvanajstih do štirinajstih dneh bi morala matica v njem že zalegati. Mlada družinica se hitro razvija, posebej če je zunaj paša. Če paše ni, ji nekajkrat dodamo sladkorno raztopino. Ko je družinica tako močna, da ima nekaj satov pokrite zalege, jo dodamo gospodarski družini, ki smo ji pred tem odvzeli staro matico.

Kratek opis točenja medu v našem čebelarstvu
Orodje in pribor - Električni osipalnik za ometanje čebel, posoda za prenos satja do točilnice, posoda s stojalom, vilice in nož za odkrivanje satja, električno točilo za točenje medu, dvoplastno sito za med, 15 in 30 litrske PVC posode za med..
Točenje - Pred točenjem si v čebelnjaku pripravim orodje, ki ga potrebujem (obleko, rokavice, dleto, omelo, vedro s čisto vodo, kadilnik, stolico, posodo za satje in ometalnik). V točilnici, kjer ima glavno besedo žena, pripravim preostali pribor (cedilo za precejanje medu, vilice, nož, posode za med ter posodo za odkrivanje satja), ki ga uporabljamo pri točenju. Pred začetkom odvzemanja polnih satov vsak panj nekoliko zadimim, da se čebele umirijo. Ometene polne sate zlagam v posebno posodo (za 10 satov), in ko to delo končam, satje odpeljem v 60 m oddaljeno točilnico, kjer jih žena odpre in iztoči. Če je zunaj paša, lahko delam nemoteno in ni treba posebno paziti na ropanje družin. Prazno satje vračam v panj takoj, ko jih žena iztoči. Do večera ostanejo priprta le žrela panjev. Če pa v naravi ni paše, satje vrnem šele zvečer, da ne bi izzval ropa med družinami.
Čebele, ki jih ometem z električnim ometalnikom, takoj vrnem v medišče panja. Pred vračanjem satov v panje satje temeljito poškropim z vodo, da ga čebele laže očistijo. Preden v medišče vstavim prazne sate, tudi vedno nekoliko priprem žrela na panjih, da ne izzovem ropa. Če je v naravi paša, med sate v medišču vedno dodam eno do dve satnici. Čebele ju v dveh ali treh dneh že zgradijo, tako da ju pozneje vstavim v plodišče ali uporabim za narejence.
V točilnici žena pridno toči med, medene pokrovce pa zbira v posodi za odpiranje satja. Pozneje jih namočim v vodo, iz katere pridobivam odličen medeni kis, ki je primeren za solate ali druge zdravilne napitke.

Po točenju kostanjevega medu so piki čebel zelo boleči Nekaj napotkov za točenje
Če je vreme hladno, po navadi je to jeseni pri zadnjem točenju ali pri praznjenju medišč, točimo v toplem prostoru, da med laže izteče iz satja.
Mlado, deviško satje točimo tako, da najprej odpremo eno stran satja, ga delno iztočimo, nato pa odpremo še drugo stran in ga iztočimo v celoti. S tem preprečimo lomljenje deviškega satja.
Točilo enakomerno obremenimo s sati, da se nam ne premika po prostoru. Zaradi te nevšečnosti sem svoje točilo na gumijastih nosilcih privil na tla in od tedaj s tem nimam nikakršnih težav.
Po točenju očistimo vse orodje, ki smo ga uporabili, in tudi prostor, v katerem smo delali (čebelnjak in točilnico).
Sat hojevega medu na akumulatorskem satnem ometalniku Med dobro pokrijemo in ga pustimo dva do tri dni, da se na površino dvignejo vsi delci voska. Šele tako očiščen med lahko polnimo v kozarce. Takoj ko je med očiščen, v kozarce pretočim skoraj 70 odstotkov pridelanega medu. Tak med ostane dlje prozoren in težje kristalizira. Pozneje nalepim še nalepke in prelepke Kočevski gozdni med

Oblikovanje mladih čebeljih družin
V vsakem naprednem čebelarstvu je pomembno opravilo tudi sprotno pomlajevanje čebeljih družin. Vsak uspešen čebelar lahko vsako leto iz ene gospodarske družine poveča svoje čebelarstvo za dve rezervni družini, ne da bi bil zaradi tega donos občutno manjši.
Z sestavljanjem mladih čebeljih družin ustvarimo možnost, da slabe družine vsako leto zamenjujemo z mladimi produktivnimi družinami, ki smo jih naredili junija. Na ta način povečamo donos čebeljih pridelkov in hkrati zmanjšamo število bolnih čebeljih družin (poapnela zalega, nosema). S presežkom rezervnih družin si ustvarimo dodaten zaslužek, zlasti če jih prodamo. Sam za narejence uporabljam zalego iz številčno najmočnejših družin, ko te dosežejo vrhunec svojega razvoja in imajo dovolj odvečnih satov s pokrito zalego. Po navadi uporabljam matičnike, opisane v poglavju o vzreji matic. Včasih za boljše pleme dodam tudi kakšno oprašeno matico, ki jo kupim v drugem delu Slovenije.
Čebele niso sprejele mlade matice v matičnici. Vanjo zabadajo žela Narejence delam v 5-, 6- in 7-satarjih. Ti v njih tudi prezimijo, spomladi pa jih uporabim za zamenjavo slabih gospodarskih družin ali za prodajo. Teh panjev pozimi tudi ni treba dodatno pažiti, še zlasti če so tesno drug ob drugem. Narejence po navadi uporabim že v drugi polovici julija, ko na Kočevskem zacveti lipa. Rezervne družine mi vsako leto prinesejo od 5-8 kg izvrstnega lipovega medu, za katerega sem oktobra lani na mednarodnem ocenjevanju medu v Semiču prejel tudi zlato medaljo. Družine se do jeseni številčno toliko razvijejo, da na zadnjih vratcih ni več videti satnikov.
Ob lipovi paši se rezervne družine razvijejo do svojega vrhunca - primer ob sončnem  vzhodu Pri sestavljanju narejencev uporabim od dva do štiri sate pokrite zalege, ki je tik pred izleganjem. Na satih pustim tudi čebele. Pred tem poiščem matico, da je po pomoti ne prenesem v rezervno družino. Ob zalego v narejencu dam dva mednoobnožinska sata in enega ali dva lepo izdelana prazna sata, v katera dam 2 dcl vode. Dodam še mlado matico v matičnici ali zrel matičnik, ki ga ob straneh zavarujem s plastično cevko, da ga čebele zaradi stresa ne zgrizejo. Matičnik vstavim v zgornji del sata z zalego, da ga čebele lepo ogrevajo. Take družine ni treba dodatno krmiti, če je zunaj vsaj nekaj paše. Tako narejeno družino prenesem na rezervno pasišče (lipa). Žrelo narejenca za nekaj dni še nekoliko priprem, da ne izzovem ropanja.
Naj omenim, da za potrebe čebelarstva vsako leto testiram po deset matic, ki so last Kmetijskega inštituta Slovenije, vzrejene pa so pri različnih vzrejevalcih v Sloveniji.

Vsako leto od KIS-a prevzamem v testiranje po deset matic. Tudi matica št. 91 je bila v letih 2002 in 2003 testirana v našem čebelarstvu. Nasveti za junij
Ob izdatnih pašah odprite na panjih tudi tako imenovana ameriška žrela, da imajo čebele lažji dostop v panje in da z manj truda ventilirajo. Ugotovili so, da prinesejo do 10 % več medu, če so ta žrela odprta, ker so čebele, ki bi sicer ventilirale, zaposlene z donosom medičine ali mane. Ob pašah se nam ni treba bati ropanja, če so ta žrela odprta.
Ob premeščanju zaleženih satov v medišče, poglejmo, ali niso morda čebele na premeščenih satih potegnile matičnikov.
Ne pobirajte rojev, ki so visoko v krošnjah dreves, če za to opravilo nimate ustreznega orodja. Lahko se vam pripeti, da padete z drevesa in se poškodujete. Tak roj raje pustite, da odleti v naravno okolje.
Sušenje cvetnega prahu v predelanem čebeljem panju Satnice, ki jih dodajate družinam v graditev, popršite s sladkorno raztopino. Čebele jih bodo veliko raje gradile kot suhe.
Vsak dan pobirajte cvetni prah. Še svež cvetni prah, ki ga bomo uporabili za izdelavo kremnega medu z dodatkom cvetnega prahu ali za prodajo v stekleničkah po 2 dcl, lahko shranimo v zamrzovalno omaro, lahko pa ga posušimo v sušilniku za sušenje sadja. Za sušenje sadja in cvetnega prahu sem predelal AŽ-panj s šestimi zabojčki in vanj na spodnji strani (podnici) vgradil prirejen ventilator. Panj je zgoraj prerezan, da odvečna vlaga hitreje izhlapeva iz njega.

Čebelarski pregovor :
Medena usta vrata odpirajo.


januar | februar | marec | april | maj | junij
julij - avgust | september | oktober | november | december

Pišite mi !!!