Mesečna navodila za oktober

Ta mesec se število zaleženih celic občutno zmanjša. Še posebej se bo to zgodilo to leto, ki je bilo čebelarsko zelo sušno. V drugi polovici oktobra večina matic preneha zalegati, predvsem če smo konec septembra v družinah zatirali varoo z mravljično kislino.
Družina si zdaj izbere mesto, na katerem bo oblikovala gnezdo. Po navadi jo to tam, kjer se izleže zadnja čebela. Satne celice, iz katerih se izležejo čebele, družine sproti zapolnijo s sladkorno raztopino. V tem poznem času najdejo na obronkih gozdov in na jesenski resi le še kakšno kapljico medičine ali košek cvetnega prahu.

Kakšno kapljico medičine dobijo v pozni jeseni na jesenski podlesek Včasih je dala ajda zimsko zalogo hrane za čebele Tiste čebelje družine, ki imajo premajhno zalogo cvetnega prahu, bodo v zimskem obdobju le stežka ostale zdrave. Pomanjkanje peloda jim škodi zlasti spomladi, ko matice spet začnejo zalegati v večjem obsegu. No, če je jeseni okoli čebelnjakov v izobilju peloda, se nimamo česa bati.
Gnezdo, ki je na robu panja, premaknemo v sredino, da čebele dobijo hrano z obeh strani. Čebeljim družinam pustimo, da si brez našega vmešavanja uredijo gnezdo, se umirijo in počasi preidejo v obdobje zimskega počitka. Če smo jih avgusta in septembra nakrmili, jim v tem mesecu ne dodajajmo hrane. Čebelarji, ki čebeljih družin iz kakršnih koli razlogov niso nakrmili, naj to storijo nemudoma, kajti zdaj je zares zadnji čas za to opravilo. Sladkorni raztopini dodajte izvleček česna ali čaj rmana. Izkoristite vsak topel dan. Ta mesec čebele prenašajo med iz obrobnih satov v sredino gnezda, tja, kjer bodo začele zimski počitek. Nekatera pasišča so včasih še oktobra na udaru maninih paš (hoje), vendar se čebele na takih pašah po navadi izčrpajo. To občuti tudi matica kot kraljica panja in nemalokrat je v čebeljem gnezdu še konec oktobra po dva do tri sate zalege. Čebele, ki se izlegajo v tem obdobju, niso več tako odporne, da bi brez problemov pričakale pomladne dni. Po navadi je v takih družinah veliko varoj, te pa čez zimo dodobra izčrpajo že tako oslabelo in na zimo nepripravljeno čebeljo družino. V vsakem primeru smo ta mesec končali čebelarsko leto. Za november ali december nam tako ostane le še zimsko zatiranje varoe z oksalno kislino.

Mlada plodna matica - pogoj za dober razvoj čebelje družine v prihodnji pomladi Poleganje še zadnje zalege Nasveti za oktober

  • Tiste čebelarje, ki iz kakršnega koli razloga čebeljih družin niso nakrmili dovolj in nameravajo to narediti še oktobra, opozarjam, naj bodo pri tem opravilu skrajno previdni, saj lahko povzročijo rop med panji v čebelarstvu.
  • Če je ta mesec še sončen in topel, čebele samo stikajo po okolici. Krmite jih pozno zvečer, in to v tolikšnih količinah, da bodo sladkorno raztopino prenesle v satje do jutranjih ur.
  • Če je vreme ugodno, zdaj, ko še ne zmrzuje, pobarvajte panje, na vsaka tri do štiri leta pa tudi čebelnjak. Zaradi barve na vodni osnovi panjev ni dobro barvati, če se zunanja temperatura ponoči spusti pod 0 °C.
  • Vse prazne panje popravite, očistite in obžgite z odprtim plamenom, da jih boste spomladi spet lahko uporabili.
  • Poskrbite, da je v okolici čebelnjaka mir. Mišim in rovkam nastavite pasti z vabami. Večkrat jih tudi preglejte in odstranite morebitno ujeto žival.
  • Pripravite si pažni material. Nekateri pažijo že oktobra, sam pa panje zapažim šele konec decembra, po navadi tik pred božičem. Po mojem prepričanju paženje prej ni potrebno, ker matica šele konec januarja zaleže prva jajčeca.
  • Čebelarji v Evropski uniji dve tretjini svojega medu prodajo na domu, eno tretjino pa grosistom. Tisti, ki želite, da bo vaš med v kozarcih tak, kot mora biti, in da ga bo vsak kupec z veseljem kupil, ga dajte vašemu društvenemu pregledniku v ocenitev. Na tej podlagi vam bo namreč izdal prelepke kolektivne blagovne znamke ČZS "Slovenski med kontrolirane kakovosti".
  • Na Kočevskem čebelarji večino medu prodajamo z blagovno znamko "Kočevski gozdni med". Za ta namen imamo v Združenju Kočevski med tri preglednike, ki pregledujejo in ocenjujejo med in nam na tej podlagi izdajajo prelepke.
  • Oktober je mesec, v katerem za različna podjetja oz. podjetnike pripravimo ponudbe za novoletna darila.

  • Jesenska paša na črni detelji Posledica ropa v čebelji družini Morda se vam bo v začetku zdelo, da ste porabili nekaj več tolarjev za nakup nalepke in prelepke in da vam bo zaradi tega ostalo manj denarja v denarnici. To je res, toda le v tem trenutku. Že prihodnji mesec ali leto boste prodali veliko več lepo pakiranega medu in z njim razveselili zveste kupce, tako da se bodo vračali še v večjem številu. Sam svoj med prodajam pod zaščitno znamko med z geografskim poreklom oz. "Kočevski gozdni med" in s prodajo nimam nikakršnih težav. Toliko kot ga pridelam, toliko ga na svojem domu tudi prodam. Ker je bilo to leto čebelarsko sušno, bodo morali nekateri čebelarji po med kar k prijatelju čebelarju. Po med pojdite k tistemu čebelarju, za katerega ste prepričani, da je vesten in pošten in da v njegovem medu ni ostankov najrazličnejših zdravil za zdravljenje čebeljih bolezni.
  • Če ste ta mesec pobrali satje iz medišč, ga sortirajte in do pomladi shranite v omaro. Če je omara s satjem na toplem, ga zažveplajte in dobro zaprite, da ga ne uniči voščena vešča. Staro satje izrežite in ga pretopite v vosek, pozimi pa zamenjajte za satnice. Če nimate topilnika za satje, ga pri predelovalcih satja lahko tudi zamenjate za satnice. Presežke voska uporabite za izdelavo sveč in različnih novoletnih okraskov za božično drevo ali novoletno jelko.
  • Prevozne enote dvignite s tal na nosilce, saj boste na ta način razbremenili pnevmatike na kolesih. Z akumulatorja snemite kontakte, akumulator pa do naslednjega prevoza shranite v toplo garažo. Do vrha napolnite rezervoar za gorivo, saj boste s tem preprečili nabiranje kondenza v njem. Ta se namreč spreminja v vodne kapljice, ki padajo na dno rezervoarja, zato lahko med delovanjem motorja zaidejo do čistilcev in črpalke goriva. Če je v vozilu motor na vodno hlajenje, preverite hladilno tekočino (da vam pozimi ne zmrzne). Če je v motorju voda, pa jo izčrpajte tako iz hladilnika kot iz motorja.
  • Pripravite si pribor za zimsko zatiranje varoe, saj ga boste potrebovali novembra, če bo vreme ugodno.

  • Primer družine, ki je imela oktobra 2004 štiri sate zalege

    Čebele nas neštetokrat presenetijo, tudi mene. Oktobra lani sem opazoval družino, ki je tedaj izletavala bolj kot katera druga. Odprl sem vrata panja in jo primerjal s preostalimi družinami. Številčno je bila morda celo nekoliko slabša kot druge, vendar so čebele bolj izletavale in verjetno prinašale vodo, tu in tam tudi kak košek cvetnega prahu. Kje so ga dobile, ne vem, saj 15. oktobra v okolici čebelnjaka ni cvetelo prav nič.
    Odločil sem se odpreti panj. V njem je bila na štirih satih zalega (na dveh je je bilo za dlan odraslega človeka, na dveh pa za otroško dlan). Na enem satu je bila na približno 25 cm2 enodnevna zalega. Na hitro sem pogledal še dva panja, v njih pa sem na enem satu našel le pokrito zalego.
    Spomladi se je ta družina lepo razvila, vendar 14 dni pozneje kot druge družine. Dolgo sem premišljeval o vzroku tako obilnega poznega zaleganja matice. Po pregledu zapiskov o posameznih družinah sem ugotovil, da je ob zatiranju varoe z mravljinčno kislino pri tej družini odpadlo nenavadno veliko število pršic. Tako sem po prvem zatiranju preštel 1800 odpadlih varoj, po drugem pa še 800. Prvo zatiranje sem opravil v začetku avgusta, drugo pa v drugi polovici avgusta.
    Predvidevam, da se je ta družina na svojevrsten način bojevala proti varoi. Ker je imela zaradi reinvazije varoe (ta je bila neznanega izvora) premalo zimskih čebel, si je očitno hotela preskrbeti še dodatno število zimskih čebel. Oktobra sem družino tako kot druge zdravil še z oksalno kislino in odpadlo je še 280 varoj. To me je znova prepričalo, da je treba varoo pri nas zdesetkati takoj po lipovi paši, na območjih Primorske, Štajerske in Bele krajine pa po kostanjevi paši.

    Košarica Apimondija 2003 v obliki darila Različna novoletna darila Kako uničevati varoo z oksalno kislino v zimskem času?

    Oksalno kislino prodajajo v obliki kristalov. Je bele barve in podobna kuhinjski soli. Preden začnemo uničevati varoo s to kislino, se moramo prepričati, da v panju ni zalege. Zimsko zatiranje po navadi izvedemo novembra, decembra ali januarja. Če je le možnost, to naredimo novembra, tako da dolgožive zimske čebele prezimijo s čim manjšim številom varoj na sebi.
    Načini zatiranja z oksalno kislino
    Znani so trije načini uničevanja varoe z oksalno kislino, in sicer:
    a) pršenje,
    b) kapanje in
    c) izparevanje.

    Pred zatiranjem vstavimo na podnico plodišča mrežasti lovilec varoj.

    Za pršenje, ki ga izvajamo poleti pri narejencih ali mladih družinah, preden čebele pokrijejo zalego, uporabljamo raztopino v razmerju 1 liter vode in 35 g oksalne kisline. Vodo in kislino zmešamo, da se kislina raztopi, potem pa raztopino natočimo v brizgalko in jo po 3-4 ml razpršimo na vsako stran polno zasedenega sata.
    Varoja prisesana na drugi obroček čebele So leta ko medi hoja še v septembru. Letošnja letina je bila najslabša v zadnjih 15 letih Kapanje in izparevanje sta načina, ki ju uporabljamo predvsem pozimi. Kapanje izvedemo, ko je zunanja temperatura zraka najmanj 7-8 °C, izparevanje ali termosublimacijo pa lahko izvedemo že pri +2 °C.
    Za kapanje uporabimo raztopino v razmerju 1 liter mlačne vode (35 °C), 500 g sladkorja in 65 g oksalne kisline. 5 ml te raztopine z injekcijsko iglo pokapamo med zasedene ulice posamezne čebelje družine, prej pa dvignemo matično rešetko. Čebele kapljice raznesejo po gnezdu in si jih razmažejo po svojih telesih. Ob tem opravilu se gnezdo čebelje družine po navadi nekoliko razpusti, še posebej če je zunanja temperatura višja od 10 °C. Najbolje je, da to opravilo izvedemo okoli poldneva. Delno zaužita raztopina oksalne kisline, sladkorja in vode gre prek hemolimfe (čebelje krvi) na prisesano varoo. Po navadi odpade do 95 % varoj. Po končanem opravilu lahko čebelje družine tudi zapažimo. Pri delu uporabljamo gumijaste zaščitne rokavice.

    Sam čebelarim na kočevskem območju, zato to delo v Kostelu opravim novembra ali decembra, ko je vreme ugodno. Temperatura naj bo vsaj +2-3 °C. Za izparevanje uporabljam termosublimatorje tipa Jurkovič. Priredil sem jih tako, da za izparevanje oksalne kisline ne uporabljam sveče iz voska, temveč cvet, ki ga dobim od prežiga pri žganjekuhi. Pri delu z izparilniki obvezno uporabljam zaščitno plinsko masko. Letos bom ta način zatiranja opravil že petič, saj sem z njim brez večjih naporov kos varoi, tako da zaradi tega zajedavca ne propade nobena čebelja družina.

    Priprava in izvedba
    Na izpraznjeno medišče in čisto matično rešetko položim celoten termosublimator, v katerega vstavim 1 g dehidrata oksalne kisline, za segrevanje pa v spodnjo posodico z injekcijsko iglo vbrizgam 2 ml cveta ali špirita. To opravim v celotni spodnji etaži (sedem panjev). Potem prižgem vsako posodico posebej in zaprem vrata panjev. Za pol ure se oddaljim od čebelnjaka, da se v prah spremenjena oksalna kislina poleže po satju v družini, potem pa panje odprem in sublimatorje prenesem eno etažo višje ter postopek ponovim. Na enak način poteka postopek tudi v zgornji etaži.

    Prednosti termosublimacije:
  • za posamezen panj porabimo 50% manj oksalne kisline,
  • to opravilo lahko izvedemo ob dosti bolj neugodnih vremenskih razmerah (+2 °C),
  • z dvigovanjem matične rešetke ne razburjamo čebel.
  • Slaba stran je, da moramo uporabljati zaščitno masko.
    Sublimator lahko pri posamezni generaciji čebelje družine uporabimo samo enkrat.

    Še čebelarski pregovor:
    Učimo se pri čebelah:
    Pridnost nas bogati,
    pogum nam daje moči,
    čebelja lekarna nas krepi.

    januar | februar | marec | april | maj | junij
    julij - avgust | september | oktober | november | december

    Pišite mi !!!