Mesečna navodila za maj

Med pašami je v veliko pomoč tudi kontrolni panj na tehtnici Čebela na cvetu javorja. Ko zamedi javor čebele napolnijo V drugi polovici maja dosežejo čebelje družine vrhunec svojega razvoja. Mesec maj bo odločilen za uspeh čebelarjenja v tem letu. Če bomo konec aprila zamujali s širjenjem gnezda ter z vstavljanjem satnic in izdelanih satov čebeljim družinam, bomo namesto medu lovili roje po bližnjih drevesih. Ker je pri nas v Kostelu prva prava paša na javorju že ta mesec, se moram držati začrtanih smernic. No, letos bo zaradi nizkih marčnih temperatur ta paša verjetno zamujala za deset dni.

Drugi protirojilni ukrep
V moji kratkotrajni čebelarski praksi sem spoznal, da je najpomembnejši ukrep za preprečitev rojilnega razpoloženja premeščanje satov s pokrito zalego v medišče nad gnezdo, in to med sata s hrano, ki ju premestim teden dni prej. Na tisto mesto v plodišču, s katerega sem odvzel pokrito zalego, dodam po eno satnico in en lepo izdelan mlad sat. Mlado satje je tudi iz medišča, v katerega sem prejšnji mesec vstavil satnike s satnicami. Maja in junija to počnem ob vsakem rednem tedenskem pregledu. Kot sem že napisal, je zelo pomembno, da zna čebelar presoditi, kdaj je treba zalego iz plodišča premestiti v medišče oziroma kdaj naj začne širiti gnezdo. Če se že v začetku meseca pojavi obilnejša paša, dodajam družinam po dve satnici, in to kar v medišče, saj čebele tam zgradijo lepo deviško satje. Tega potem preselim v plodišče, kjer ga matica hitro zaleže. Tudi drugod po Sloveniji je v začetku maja ugoden čas za premeščanje oziroma prevešanje pokrite zalege v sredino medišča nad gnezdo. V plodišču naj ostane matica z odkrito zalego, da privablja čebele dojilje za pridelavo matičnega mlečka. Seveda v plodišču ne smejo manjkati lepo izdelani prazni sati, da ima matica vedno dovolj prostora za zaleganje, čebele graditeljice pa satnice za graditev satja, saj v tem obdobju dobra plodna matica zaleže več kot 1.500 jajčec na dan.
Sat zalege katerega je zalegla dobra matica Za pravočasno premeščanje zaleženih satov je torej pomembno:

  • da so sati v plodišču gosto zasedeni s čebelami,
  • da je v plodišču vsaj šest satov zalege,
  • da je zunanja temperatura primerna in stalna in da noči niso prehladne,
  • da je na voljo primerna čebelja paša; če paša pojenja, je treba čebele krmiti, še zlasti, če imajo v gradnji več satnic, hrane pa ni v izobilju.
  • Topilnik za pet satov. Ob izrezovanju trotovine na gradilikih je najbolje satje pretopiti v sončnem topilniku. Na kaj moramo biti pozorni ob premeščanjem zalege v medišče:
  • da zalege ne premestimo prezgodaj; na satih mora biti namreč primerno število čebel, da ogrevajo zalego;
  • da zalege ne premestimo prepozno, kajti če so čebele že nastavile matičnike, bomo družino le stežka odvrnili od rojenja;
  • da zalego premestimo iz plodišča v medišče vsaj dva tedna pred pašo, tako da se zalega do paše že izleže, sicer čebele ne bodo imele prostora za shranjevanje medu - lahko pa pred izdatno pašo, če imamo medišča še polna zaleženih satov, začnemo delati narejence s pokrito zalego;
  • teden dni po premestitvi pregledamo vse sate v medišču, da niso čebele kje potegnile matičnikov; če jih najdemo, jih podremo, sicer bodo družine v nekaj dneh izrojile.

  • Odslej panje pregledujmo vsak teden, saj se bliža čas rojenja.
    Osem do deset dni po premeščanju odprimo zgornja žrela medišč, da lahko izletijo troti, ki smo jih z zalego premestili v medišče. Troti, ki ne morejo skozi matično rešetko v plodišče, bi v medišču odmrli, čebele pa vseh delov njihovih teles ne bi mogle znositi iz panja. Ko vsi troti izletijo, žrela medišč zapremo.
    Tisti čebelarji, ki čebelje družine zazimijo v dveh etažah, torej v plodišču in medišču, naj zdaj oddelke pregradijo z matično rešetko. To opravilo navadno opravimo sredi maja. Družine, ki so bile zazimljene v dveh etažah, so po navadi močnejše (po navadi so čez zimo porabile tudi več hrane), zato jih je treba urediti tako kot družine, ki so prezimovale samo v plodišču. V plodišče premestimo matico in vse sate z odkrito zalego, v medišče pa zložimo vse pokrite zaležene sate in dodamo kakšno neizdelano satnico, ki jo bodo čebele hitro zgradile, če je zunaj le malo paše. Če uporabljamo zaklado, bomo na ta način družinam povečali prostor za 56 %, s tem pa tudi donos medu.
    V zaklado sate po navadi premeščamo tedaj, ko ima družina 13 do 14 satov zalege. Premestimo matico in po večini sate z odkrito zalego. Na druga mesta damo po dva lepo izdelana sata in gradilni sat, ki ga lahko damo v sredino zaklade. Če družina nima toliko zaleženih satov, kljub temu pa je na vrhuncu razvoja, odvzamemo zalego iz rezervnih družin. V naravi je okoli 15. maja še vedno hladno. V tem primeru damo za krajna sata v zakladi na vsako stran po en mednoobnožinski sat za boljšo toplotno izolacijo, zaklado pa odenemo z odejo. Zaleženo satje pokrite zalege, ki nam je ostalo, damo v spodnji oddelek (v prejšnje plodišče). Poleg pokrite zalege dodamo še gradilni sat z odkrito trotovsko zalego, da se bodo v njem lovile varoe. Ko bo ta zalega pokrita, jo izrežemo in stopimo v sončnem topilniku.

    Boj z rojilnim razpoloženjem
    Rojenje uspešno zaviramo na več načinov:
  • odstranimo penasto gumo na vratih panjev,
  • zamenjamo panje v skladovnici,
  • odvzamemo izlegajočo se zalego in pokrite zaležene sate,
  • delamo narejence,
  • izrezujemo trotovino v gradilnem satniku
  • Podiranje rojevih matičnikov in podobni ukrepi le zavirajo razvoj družin, ki se pripravljajo za roj. Delo je pogosto neučinkovito. Družine, ki se pripravijo na roj, postanejo neproduktivne, zgodi se tudi, da spregledamo matičnik in roj izleti.
    Odvzem matice družini, ki sede na roj, ter sočasno podrtje vseh matičnikov z izjemo enega lepega omogoči, da čebelja družina v prihodnjem mesecu, do začetka zaleganja mlade matice, nabere veliko zalogo hrane. Taka družina ima v izobilju pašnih čebel, pomagajo pa jim tudi mlade čebele dojilje, ki nimajo dela s krmljenjem zalege.
    Če ugotovim, da je stara matica še dobra, jo uporabim za narejenca. Tega naredim v petsatarju z matico, satom pokrite, izlegajoče se zalege, ter s satom hrane in dvema praznima, lepo izdelanima satoma. Panj prenesem na rezervno lokacijo, ki je vsaj pet kilometrov oddaljena od stalnega čebelnjaka. Tam se bo do lipove paše lepo razvil. Takemu panju dodam četrt litra vode, da ne trpi žeje. Pri takih rezervnih družinah, poleg tega, da naberejo zase, že nekaj let zapored dobim od 5-6 kg lipovega medu. Ta med pozneje uporabim za pridobivanje medu s sokom rdeče pese. Ko si osnovna družina vzredi novo matico in ko ta začne zalegati, ji dodam nekaj satov zalege.
    Pri tem načinu zamenjave matice priporočam, da po sedmih dneh od odvzema stare matice pogledate, ali niso čebele morda potegnile še kakega matičnika. Če bi se to morda zgodilo, te matičnike podremo in pustimo le najlepšega.
    Družina se je pripravila na roj. Iz panja je izletela nek To je le en ukrep za preprečitev pobega roja. Posebej je neprijetno, če so v bližini visoka drevesa in se roj usede pet, šest ali več metrov visoko.
    Drugi način preprečevanja rojenja večina čebelarjev že dobro pozna.
    Družini, ki se pripravlja na rojenje, z lesonitno ploščo pokrijemo matično rešetko, pred tem pa vse sate iz medišča zložimo na kozico in odpremo žrelo medišča. V plodišču pustimo dva do tri sate pokrite zalege z lepim matičnikom, matico s preostalimi sati pa premestimo v medišče. Pazimo, da nismo v medišče, kjer je matica, prenesli kakega matičnika, ker bi družina zaradi tega izrojila. V medišče, kjer je matica, damo še dva lepo izdelana sata, ki ju bo matica zalegla. Ker se vsa zalega hitro izleže, se tudi matica hitro opraši. Čebele v plodišču nanosijo obilo cvetnega prahu, ki ga pozneje koristno uporabi mlada matica z družino. Ko začne mlada matica lepo zalegati vsaj na dveh satih, iz medišča vzamemo staro matico, in če vidimo, da je še dobra in zalega strnjeno zalego, jo uporabimo za rezervno družino, ki jo oblikujemo iz dveh do treh satov polegajoče se zalege ter s satom ali dvema iz sosednjega panja. V tem primeru smo hkrati vzredili novo matico in preprečili družini izrojitev. Če smo postopek opravili teden dni pred glavno pašo, bo ta družina prinesla tudi veliko medu.

    Doba rojenja
    Približno tri kg težak roj pred vsajanjem v petsatarja Po vsajanju roja na satnice v petsaterja Starejši čebelarji se spomnijo, kako so včasih med seboj tekmovali, kateri bo prej imel roj. To je bila želja vsakega čebelarja, ker je bil to dokaz, da je dober čebelar. Toda kmalu so ugotovili, da družina, ki izroji, ne prinese veliko medu. Ta ugotovitev velja še dandanes, tako kot je še vedno tudi precej čebelarjev, ki si želijo naravne roje. Če je družina že pokrila matičnike, preprečevanje ni več učinkovito in smotrno. V tem primeru družino pustimo, da izroji, in si oglejmo ta dar narave. Tudi sam vsako leto namenoma pustim eno družino, da sede na roj in izroji. Tak roj si, če imam le čas, tudi ogledam v živo.
    Roj po navadi vsadim v pripravljen sedemsatar, v katerem čebele v tednu dni zgradijo čudovito rumeno satje, matica pa ga zaleže v štirinajstih dneh. Če ni paše, začnem roj tretji dan krmiti, in sicer tako, da mu dodajam po pol litra sladkorne raztopine. Taka družina se po navadi lepo razvije že do lipove paše, ki je pri nas na Kočevskem v drugi polovici julija. Največkrat je zalega že na krajnih satih. Družino premestim v desetsatar ter ji nastavim medišče. Ob obilni lipovi paši taka družina skoraj vedno prinese več kot deset kilogramov lipovega medu.

    Nasveti za maj
    Redno premeščajmo pokrito zalego iz plodišča v medišče. Konec maja delamo narejence v pet-, šest- in sedemsatarjih. Tisti, ki pridelujete in prodajate tudi cvetni prah, nastavite smukalnike. Prvi dan naj bodo ti brez mrežic, da se čebele lepo vletijo. Po mojih izkušnjah je smukalnike najprimerneje nastaviti na vse panje v čebelnjaku, saj s tem preprečimo selitev čebel v sosednje panje, v katerih ti niso nameščeni.
    V maju ko je cvetnega prahu v izobilju nastavim osmukalnike Tisti, ki imate v AŽ-panjih plodiščna in mediščna vratca prirejena za graditev satja, to s pridom izkoristite, saj v zadnjem času na svetovnem trgu primanjkuje voska, poleg tega pa so njegove cene zaradi izdelave sveč zelo poskočile. Tisti, ki ga dobi za manj kot 1.400 SIT za kg, je lahko zelo zadovoljen.
    Pomembna razvojna paša je tudi na regradu Iz gradilnega satnika redno izrezujmo trotovino in jo pretopimo v vosek. Ostanke voščin zbirajmo v zaprti posodi in jih jeseni sežgimo v peči za centralno kurjavo.
    Izenačevanje družin:
    Zelo močnim družinam odvzamem sat ali dva pokrite zalege, skupaj s čebelami, na njihovo mesto pa dodam satnico in izdelan sat. Sate z zalego dodam slabše razvitim družinam ali jih uporabim za narejence. Med posegom pazim, da ne prenesem matice. Pozorni moramo biti, da so družine, iz katerih jemljemo in v katere dodajamo zalego, zdrave.
    Pred prevozom čebel na drugo pasišče morate:
  • oddati prošnjo tajniku ČD, na območje katerega nameravate prepeljati čebele na pašo,
  • preveriti brezhibnost vozila,
  • preveriti ustreznost zdravniškega spričevala in
  • opraviti predhoden dogovor s poverjenikom za paše pri tistem ČD, ki upravlja s pasiščem.

  • Čebelarski rek
    Če dobi strd čebela, kmet dobro zrno pridela.


    januar | februar | marec | april | maj | junij
    julij - avgust | september | oktober | november | december

    Pišite mi !!!